Jsem jediný vlastník nemovitosti a chci ji pronajmout. Čím bych se měl řídit? Co bych měl udělat proto, abych pronajal svou nemovitost bezpečně, efektivně a těm správným lidem? Jak tedy sám pronajmu vlastní nemovitost ?
Těch otázek může být opravdu mnoho a každý pronajímatel by měl na ně znát odpověď. Zde uvedeme pár příkladů. Nelze se věnovat veškeré problematice najednou, ale určitě se jí lze alespoň věnovat ve vícero článků. Začneme pěkně od začátku.
1) Jistě vím, zda mám nemovitost v osobním či v družstevním vlastnictví. Pokud bych měl v družstevním vlastnictví tak si nejprve nastuduji stanovy daného družstva, jestli vůbec mohu danou nemovitost dát do PODNÁJMU. Ano, je rozdíl mezi PRONÁJMEM a PODNÁJMEM.
2)Musím mít ten průkaz energetické náročnosti budovy? Však nejsem realitka, já určitě ne. Tady velký POZOR. Ano, i jako soukromá osoba musíte mít energetický průkaz náročnosti budovy (zkráceně PENB). Povinnost zpracovat energetický štítek upravuje zákon č. 406/2000 Sb. Odpovědnost nese majitel (prodávající) a je nutný při: prodeji domu, prodeji bytu, pronájmu bytu, u novostavby, SVJ, veřejné stavby, ostatní budovy. Více informací máte zde: https://www.energeticky-stitek-domu.cz/ Pokud nebudete mít PENB tak vám hrozí pokuta až 100.000Kč. Neznalost zákona nikoho neomlouvá. Proto to nepodceňujte.
3)Jak si stanovím cenu nájemného? Zkuste se podívat na různé webové stránky za kolik se pronajímají byty v dané lokalitě. POZOR! Někdy bývají ceny podhodnocené a taky až příliš nadhodnocené. Záleží na tom, jestli je byt v původním stavu, či je to novostavba, zda je to s vybavením/bez vybavení, v jakém stavu je koupelna a toaleta, mám/nemám balkon, lodžii a jak mám vybavenou kuchyň. Přeci jen je kuchyň srdcem domova. Pokud si nejsem jist a potřebuji poradit, určitě vám správná realitní kancelář poradí i bez toho, aniž by měla potřebu nabírat vaši nemovitost do svého portfolia. My vám s cenou určitě poradíme, a to nejen při pronájmu, ale i při prodeji nemovitosti.
4) Vezmu si chytrý telefon, nebo klasický fotoaparát a vyfotím si byt. Zdá se vám to jednoduché? Určitě to tak není. Vyfocení nemovitosti má také svá pravidla, o kterých by vám řekl profesionál, který se tomu věnuje dnes a denně.
Mezi základní určitě patří, že si byt uklidím, od osobním, budu fotit za denního světla, a taky s rozsvícenými světly. Místnosti fotím z rohu do rohu. Fotografií udělám minimálně tolik, kolik máme místností. Určitě nefoťte jen jednu nejhezčí místnost. Je to hodně málo. Musíte si uvědomit, že to bude nejen váš čas, ale i čas zájemce, který se rozhodne přijít na prohlídku. Tak s ním nemrhejte. Také si nepřejete, aby vám od rána do večera zvonil telefon a e-mail s tím, že zájemci chtějí více fotografií.
5) Fotky mám, tak mám vyhráno! Ani zdaleka ještě ne. Teď přijde na řadu popis nemovitosti a vložení fotografií na inzertní realitní stránky. Popisu nemovitosti věnujte pozornost jako fotografiím. Snažte se vystihnout podstatu vaši nemovitosti i přilehlého okolí. Přichází výběr inzertních stránek. Máme dva druhy stránek a to placené, neplacené.
Určitě bych minimálně zvolil jedny placené a dále bych to dával ještě na sociální sítě, jako je Facebook a Instagram. U těchto sociálních sítí lze taky zaplatit za reklamu, která bude mít dopad na uživatele v daném okolí. Neplacené realitní stránky si vyberte takové, které jsou v TOP nejnavštěvovanější. Do popisu uveďte svůj email, telefonní číslo a také, kdy si přejete být kontaktováni.
6) Hm, a co nájemní smlouva? Tento krok, který se týká nájemní smlouvy považuji za NEJDŮLEŽITĚJŠÍ! V žádném případě si nestahujte nájemní smlouvu z internetu. Každý případ je specifický a zaslouží si pozornost. Nehledě na to, že nevíte, zda je upravena podle poslední novely zákona. Přeci nechcete přijít o svůj majetek jen tím, že si stáhnete smlouvu z internetu. Najděte si ve vašem městě nějakého advokáta, notáře, který se zabývá realitním právem a navštivte ho.
7) Vše mám připravené. Telefon mi zvoní a já se připravuji na prohlídky se zájemci. Ano, to je v pořádku. Jen si připravte ještě protokol o prohlídce, kde si budete psát základní informace o uchazečích. Ptáte se, proč bych to měl dělat? Z jednoho prostého důvodu. Chcete se vyvarovat případným cestovatelům, kteří budou dávat typy určitým osobám co máte doma a co ne. Ty vás pak navštíví, až nebudete doma. Takhle budete mít hezky přehled o tom, kdo tam byl a kdo ne. Nezapomeňte si nechat podepsat souhlas se zpracováním osobních údajů.
8) Prohlídky mám za sebou a projevila zájem jedna rodina. No nejsem z toho zrovna nadšený. Mají dvě děti a určitě mi to vše poničí. Takhle to já nechci. Nejraději bych byl, aby se u mě ubytoval nějaký svobodný, bohatý, lékař, který bude pořád v práci. Tak určitě nemůžete nikoho diskriminovat. Tohle by se Sdružení o ochraně nájemníků a dalším orgánům v ČR nelíbilo a vy byste měl zaděláno na problém v případě pokuty. Pokuta může být i ve výši desítky tisíc korun. Představa vašeho vysněného nájemníka je hezká věc, ale vše je pouze o lidech. I u vysněného nájemníka nemáte žádnou záruku, že vše bude dle vašich představ.
Nezapomeňte na to, že pronajímání bydlení, je svým způsobem určitý druh podnikání. No a podnikání nese i svá rizika. Nejlepší na tom všem je, že rizika jdou minimalizovat. Chcete vědět jak ? Napište nám email na info@rksrdcedomova.cz my vám to řekneme.
Dle tohohle návodu, který je pouze univerzální, se vám může zdát si pronajmout nemovitost sám jednodušší, než jste si tento článek přečetli. Za mě, pokud budete dodržovat zákon, který jasně říká, co můžete a nemůžete, klidně se do toho pusťte. Pokud nechcete mít s tímhle vším starosti a nejste si jisti, nechte to raději na odbornících. Přeci jen, každý umí něco a ten kdo se tomu věnuje a baví ho to, vám rád se vším pomůže a vše vám vysvětlí.
Pokud se obrátíte na nás, bude nám ctí vše vám vysvětlit a vše za vás připravit. Jen je dobré počítat s tím, že pokud se domluvíme na spolupráci tak odměna bude fakturována vám. Ptáte se, proč mně, a ne budoucímu nájemníkovi? Však takhle to dělají všechny realitky přeci. Všechny realitky to nedělají. Dělají to pouze ty, kteří se chtějí obohatit na nájemníkovi, protože ten potřebuje někde bydlet. My takhle také nepracujeme. Vše, co uděláme, děláme proto, abychom ochránili váš majetek a taky vás samotné.
Vše, co jsme vyjmenovali výše uděláme za vás v nejvyšší možné kvalitě. Každý, kdo si objednává službu, by za ní měl taky zaplatit. A taky v západních zemí tomu tak je.