Nájem vs. Podnájem

Realitní blog

Jaký je rozdíl mezi nájmem(pronájem) a podnájmem? Myslíte si, že je to samé? Jste na omylu. Je mezi tím velký rozdíl.

Každý z nás potřebuje někde složit hlavu a proto se každý nejčastěji uchyluje k tomu, že shání nájem či podnájem. Neznalost v tomto směru může mít fatální následky, protože v naší společnosti se toto téma moc neřeší. Když se pak něco nepovede, či nás vyhodí pronajímatel bytu ze dne na den, nadáváme na pronajímatele, ale už si neuvědomujeme, že je to především naše chyba. Ano, chyba v tom, že jsme si nezjistili potřebné informace. Tím nemyslím, že si podáte dotaz ve facebookových skupinách, které jsou z 95% nepřesné a každý píše jen to, co si myslí, že je správné. V tomto ohledu, je vždy dobré se poradit s právním zástupcem, notářem či oslovte nás a my vám rádi poradíme ZDARMA.

Pojďme se podívat na rozdíly.

  1. Odlišnost byste měli poznat v patičce smlouvy, kde bude napsáno o jakou smlouvu se jednám, ale POZOR nemusí tak být.
  2. V nájmu vám nikdo nemůže zakázat kouřit, chovat domácí mazlíčky, udělat si trvalý pobyt. V podnájmu vám to již zakázat mohou.
  3. Nájem lze sjednat jak na dobu určitou tak i na max. dobu 99 let. Pokud si najdete podnájem, tak ten je výslovně vázaný na dobu, která je uvedena v nájemní smlouvě. Př: Pan X si našel nájem bytu 3+1. Vzhledem k tomu, že nemá ve své smlouvě uvedeno, že nesmí dát nemovitost do podnájmu rozhodne se využívat možnosti podnajmout jeden pokoj bez souhlasu majitele. Vy se rozhodnete nabídku přijmout a nastěhovat se. Pan X si stáhl smlouvu z internetu a nabídl vám podnájem na dva roky. Co nevíte je, na jakou dobu má pan X uzavřenou nájemní smlouvu. Takže se může stát, že mu smlouva nebude prodloužena a vy tak přijdete ze dne na den o střechu nad hlavou. Vždy chtějte vidět i nájemní smlouvu nájemníka. Dozvíte se tam i jestli toto jednání nemá zakázané. Majitel bytu vás může vyhodit ze dne na den a zákon vás v tomhle případě nechrání.
  4. Pokud si berete do podnájmu družstevní byt, chtějte vidět stanovy daného družstva. Zde se dozvíte, zda to družstvo povoluje a taky jejich pravidla.
  5. V případě, že nájemník dostane výpověď z nájmu dříve než uplyne jeho doba, dostanete výpověď v ten den i vy. Takže se musíte spoléhat na to, že nájemník hrubě neporuší své povinnosti. Nemáte ani nárok na náhradní bydlení či ubytovnu.

Doporučení na konec

Vždy si prověřte s kým vstupujete do smluvního vztahu, abyste věděli zda se jedná o nájem či podnájem. Zkontrolujete si to tak, že se kouknete na katastr nemovitostí a tam si zjistíte, kdo je majitelem dané nemovitosti.
Víte, že naše služby zahrnují i poptávku po nájmu? Jak tato služba funguje se dočtete zde: Pomůžeme vám najít nové bydlení.

Líbil se vám článek? Dejte nám LIKE na Facebooku nebo na Instagramu

Radek a Andrea